سمینار تخصصی انطباق پذیری و استفاده مجدد از میراث صنعتی (آنلاین)

سمینار تخصصی تغییر کاربری انطباقی و استفاده مجدد در میراث معماری صنعتی با همکاری پژوهشکده فرهنگ و هنر دانشگاه تهران، دانشکده معماری دانشگاه فردوسی مشهد، دانشگاه پلی تکنیک میلان، قطب علمی فناوری معماری دانشگاه تهران، دوکومومو ایران و مؤسسه معماری اشتاد برگزار می شود.

معرفی:

امروزه بخش مهمی از شهرهای ما را بناهایی از دوران مدرن و معاصر شکل داده‌اند که دارای ارزش‌اند و حفظ آنها رویکردهای معمارانه و خلاقانه و در عین حال دقیقی را می‌طلبد؛ بناهای ارزشمندی شامل بناهای صنعتی، مسکونی، اداری و … که پایداری آنها می‌تواند تأثیرات مثبت زیبایی‌شناختی، فرهنگی، اجتماعی، زیست‌محیطی و اقتصادی را برای شهر به همراه داشته باشد.

در این میان رویکرد بازطراحی و استفاده مجدد تطبیقی (Adaptive Reuse) یکی از مهمترین راهکار‌های حفظ بناها و شهرهای ماست. استفاده مجدد یا بازکاربری به جای اینکه به دنبال نگه‌داشتن بنا در یک لحظه یا گذشته خاص باشد، زندگی جدیدی را برای آن به ارمغان می‌آورد. این رویکرد با اضافه کردن یک لایه جدید بدون از بین بردن لایه‌های باارزش پیشین، گذشته و حال بنا را به آینده پیوند می‌زند و معمار با رویکردی خلاقانه یک مرحله جدید از زندگی بنا را رقم می‌زند.

سمینار آنلاین “انطباق پذیری و استفاده مجدد از میراث صنعتی” با هدف آشنایی دانش‌پژوهان معماری و رشته‌های مرتبط با رویکرد بازطراحی و بازکاربری در میراث معماری صنعتی در این زمینه برنامه­ ریزی شده است.

زمان:
4 و 5 اسفند 1400 – ساعت 17 تا 20
محل برگزاری:
Skyroom

گواهی شرکت:
به شرکت‌کنندگان کل دوره مدرک شرکت در این دروه از سوی دانشگاه پلی تکنیک میلان، دانشگاه تهران و دانشگاه فردوسی مشهد ارائه خواهد شد.

ثبت نام از طریق وبسایت مؤسسه معماری اشتاد

سخنرانان و اساتید سمینار
دکتر الیزابتا رزینا (Prof. Dr. Elisabetta Rosina): (استاد دانشگاه پلی‌تکنیک میلان)
مهندس عادل فرهنگی (کارشناس بین المللی ایکوموس و مدرس دانشگاه هنر تهران)
دکتر سارکا جیروسکوا (Dr. Šárka Jiroušková): (مدیر شرکت توارنا از جمهوری چک)
دکتر محمدجواد مهدوی‌نژاد (استاد دانشگاه تربیت مدرس تهران)
دکتر سمیه فدایی‌نژاد (استاد دانشگاه تهران)
دکتر الناز بهنام‌کیا (دکتری معماری و استاد دانشگاه ساپینزا رم)
دکتر پارسا پهلوان (استاد دانشگاه فردوسی مشهد)
دکتر احد نژاد ابراهیمی (استاد دانشگاه هنر اسلامی تبریز)
دکتر لیلا پهلوان‌زاده (پژوهشگر دانشگاه تهران)
مهندس علیرضا بهزادی (معمار و طراح؛ برنده جایزه آقاخان)

تماس:
ایمیل: ashtad.arch@gmail.com
شماره تماس: 09305453852 (زمان تماس: 10 الی 16)

ثبت نام از طریق وبسایت مؤسسه معماری اشتاد

برای دانشجویان معماری از افغانستان و تاجیکستان شرایط و امکان ثبت نام ویژه در نظر گرفته شده است؛ در صورت علاقمندی لطفا به آدرس ashtad.arch@gmail.com ایمیل ارسال نمایند.

Семинари илмй оид ба мероси меъмории саноатй
Барои донишҷӯёни меъморӣ аз Афғонистон ва Тоҷикистон шароити махсуси сабти ном имконпазир аст; Агар шумо таваҷҷӯҳ дошта бошед, лутфан ба ashtad.arch@gmail.com почтаи электронӣ фиристед.