معرفی دوکومومو

در دهه های اخیر جنبش حفاظت از میراث معماری مدرن بیشتر از هر دوره دیگری در معرض خطر قرار گرفت. در اواخر 1980، بسیاری از شاهکارهای این جنبش که به تجلیل از روحیه پویای عصر ماشین می­پردازد، تخریب شدند و یا بدون شناسایی به عنوان میراث قابل ارزش تغییر ماهیت پیدا کردند. دلیل عمده این تغییرات این است که بسیاری از آن‌ها به عنوان عناصر میراث فرهنگی، در نظر گرفته نمی‌شدند و نهایتا عملکرد اصلی‌شان بصورت قابل ملاحظه‌ای تغییر کرد.

رسالت‌های این نهاد بین‌المللی عبارتند از:

– حضور به هنگام در معرض خطر قرار گرفتن ساختمان‌های مهم جنبش مدرن در هر نقطه‌ای از دنیا

– تبادل نظر در رابطه با فن آوری‌ها، تاریخ و آموزش حفاظت

– پروراندن علایق در زمینه‌ی ارائه‌ی اندیشه‌ها، ایده‌ها و میراث جنبش مدرن

– جلب احساس مسئولیت همگانی نسبت به این میراث معماری متاخر

از زمان تاسیس، دوکومومو، به عنوان نهاد اصلی، نه تنها در قلمرو حفاظت، بلکه در عرصه وسیع‌تری از معماری پیشرفت و ترقی فزاینده‌ای را تجربه کرده است. ماهیت کثرت‌گرا و میان‌رشته‌ای دوکومومو، به دلیل توانایی آن در گرد هم آوردن مورخان، معماران، طراحان شهری، معماران منظر، فعالان در عرصه حفاظت، اساتید، دانشجویان و مقامات رسمی، یک ویژگی مهم و با ارزش است.

در حال حاضر، دوکومومو دارای 66 شعبه و بیش از 2300 عضو، در اروپا، امریکا، آسیا، اقیانوسیه و آفریقا است. وجود تنوع فرهنگ ها و تجارب این شعب نشان دهنده‌ی غنای دوکومومو است.

دوکومومو یک نهاد غیر انتفاعی است که در سال 1988 توسط Hubert-Jan Henket، معمار و استاد دانشگاه و Wessel de Jonge معمار و محقق دانشکده معماری در دانشگاه فنی آیندهون- هلند، آغاز به کار کرد.

در سال 2002، دبیرخانه شورای بین المللی دوکومومو به میزبانی انجمن میراث معماری و شهری(de l’Architecture et du Patrimoine) در کاخ  Chaillot ، به پاریس نقل مکان کرد. رئیس Maristella Casciato، معمار و تاریخ نگار معماری، دبیر کل Émilie d’Orgeix، مورخ معماری به مدیریت  Anne-Laure Guillet بود.

از ژانویه 2010، دبیرخانه شورای بین‌المللی  دوکومومو به بارسلونا نقل مکان کرده و در حال حاضر توسط Fundació Mies van der Rohe  اداره می‌شود.

ریاست شورا بر عهده‌ی Ana Tostoes، معمار، تاریخ‌نگار معماری، عضو شورای Docomomo Ibérico و استاد دانشکده مهندسی عمران و معماری موسسه‌ی  Superior Técnico, Universidade Técnica de Lisboa و دبیر Ivan Blasi معمار است.