فراخوان مسابقه بین‌المللی ایده‌هایی برای طرح انطباق کاربری و بازآفرینی کارخانه سیمان ری

مسابقه بین‌المللی “ایده‌هایی برای انطباق کاربری و بازآفرینی کارخانه سیمان ری” با هدف دریافت برترین و خلاقانه‌ترین ایده‌های طراحی و برنامه‌ریزی برای احیاء و بازآفرینی کارخانه سیمان ری به همراه پیشنهاد طرح توجیه فنی-اقتصادی (امکان‌سنجی) آن برگزار می‌شود. در چارچوب این مسابقه شرکت‌کنندگان با شناخت، رعایت و حفظ ارزش‌های کارخانه سیمان ری به عنوان یکی از مصادیق میراث صنعتی ایران، ایده‌های طراحی و برنامه‌ریزی‌ برای بازآفرینی کارخانه سیمان ری و همچنین میزان هزینه‌های مورد نیاز، توجیه‌پذیری اقتصادی و نحوه جلب سرمایه‌گذاری برای ایده خود را با لحاظ جنبه‌های مختلف اجتماعی، فرهنگی و فنی و اجرایی ارائه می‌نمایند.
کارخانه سیمان شهر ری، اولين کارخانه سیمان ايران و از جمله نخستین مجموعه‌های صنعتی کشور است که هم‌زمان با آغاز ساخت‌وسازهای صنعتي در ايران ایجاد شد. این کارخانه در شمال شرقي شهر ری و منطقه 20 شهرداری تهران، در زمینی به وسعت حدوداً 90.000 مترمربع قرار دارد. ساخت ساختمان‌های مجموعه از سال 1311 آغاز شده و مجموعه تا سال 1360 طی چهار مرحله مختلف توسعه یافته است. واحد‌هاي کارخانه سیمان ري تا اواخر سال 1362 فعال بودند تا اين‌که در اسفند سال 1362 بدنبال توسعه شهر تهران و شرايط توليد قديمي همراه با انتشار آلودگي، توليد واحد‌هاي کارخانه متوقف شد و درنهایت در سال 1363 اين مجموعه منحل گرديد. در حال حاضر این مجموعه دارای بناهای مختلفی در ابعاد و اندازه‌های متفاوت است.  با توجه به تاریخ، وسعت و محل استقرار آن، کارخانه سیمان ری ظرفیت‌های اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی بالایی برای بازآفرینی و ایفای نقش جدید در مقیاس شهر، منطقه و حتی کشور را داراست. این مجموعه هم اکنون در اختیار شهرداری تهران قرار داد و سازمان نوسازی شهر تهران به عنوان متولی مجموعه قصد دارد ایده‌های برنامه‌ریزی و طراحی مجموعه را به همراه طرح توجیه فنی-اقتصادی (امکان‌سنجی) و مدل‌های تأمین مالی پروژه به مسابقه بگذارد.
بدین‌وسیله سازمان نوسازی شهر تهران از همه گروه‌ها و شرکت‌های ملی و بین‌المللی علاقمند و واجد شرایط برای شرکت در مسابقه بین‌المللی “ایده‌هایی برای انطباق کاربری و بازآفرینی کارخانه سیمان ری” دعوت می‌نماید.
دفترچه راهنمای مسابقه شامل اطلاعات مربوط به کارخانه سیمان ری و بناهای آن، به منظور شناخت هر چه بیشتر از مجموعه، پس از ثبت نام، در اختیار شرکت‌کنندگان واجد شرایط قرار خواهد گرفت.

الزامات مسابقه
– هر شرکت‌کننده تنها می‌تواند یک طرح ارسال نماید.
– شرکت‌کنندگان در قالب شرکت حقوقی، دانشگاه‌ و یا شخص حقیقی(در قالب گروه‌های حداقل ۳ نفره) با زمینه‌ کاری مرتبط امکان شرکت در مسابقه را دارند. تیم‌های شرکت‌کنندگان باید دارای تخصص‌های معماری یا شهرسازی (حداقل یک نفر)، مرمت (حداقل یک نفر)، اقتصاد ترجیحاً اقتصاد فرهنگی (حداقل یک نفر) باشند.
– شرکت‌کنندگان دارای تخصص لازم و داشتن حداقل یک مورد تجربه حرفه ­ای و اجرایی مرتبط باشند.
– حقوق مادی و معنوی آثار طبق حقوق مؤلفان، مصنفان و هنرمندان می‌باشد.
– درصورت بروز اختلاف و تشکیک در خصوص آثار، موضوع به هیأت داوران و در صورت بروز اختلاف بین ارکان مسابقه، موضوع به دبیرخانه دائمی مسابقات معماری و شهرسازی ارجاع خواهد شد.
– این مسابقه طبق آئین‌نامه جامع مسابقات معماری و شهرسازی مصوب ۱۳۸۱ شورای‌ عالی انقلاب فرهنگی و تحت نظارت دبیرخانه دائمی مسابقات معماری و شهرسازی انجام می‌پذیرد.
– ثبت نام در مسابقه توسط یک نفر به عنوان نماینده شرکت، دانشگاه و یا گروه انجام می‌گیرد.
– مسئول کلیه مکاتبات با دبیرخانه، شخص ثبت نام کننده بوده، جایزه نیز به وی تحویل می‌شود.

آثار مسابقه:
آثاری که شرکت کنندگان تحویل خواهند داد، شامل موارد زیر است:
۱- سه شیت ۸۰*۱۲۰ سانتیمتر به صورت افقی (فوم برد و لنداسکیپ)؛
۲- ارائه طرح توجیه فنی-اقتصادی (امکان‌سنجی) و سایر اطلاعات تکمیلی در رابطه با ایده پیشنهادی برای طرح انطباق کاربری و بازآفرینی کارخانه سیمان ری، در قالب یک دفترچه A3 (حداکثر ۳۰ صفحه).

♦ ارکان مسابقه:
کارفرما: سازمان نوسازی شهر تهران
مدیر مسابقه و دبیر هیأت داوران: دکتر سمیه فدایی نژاد

اعضای هیأت داوران:
دکتر محمدحسن طالبیان
مهندس سید محمد بهشتی
مهندس عبدالرضا گلپایگانی
دکتر عباس آخوندی
مهندس فرزانه صادق مالواجرد
مهندس مرتضی کاظمی
مهندس حسین چهرگانی

داور جانشین:
دکتر محبوبه ایزدپناه

♦ جوایز:
پس از دریافت آثار نهایی، هیأت داوران آن‌ها را بررسی و سه اثر را به عنوان رتبه اول تا سوم انتخاب خواهند کرد.
رتبه اول: ۲/۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰ ریال (دویست میلیون تومان)
رتبه دوم: ۱/۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰ ریال (صد میلیون تومان)
رتبه سوم: ۵۰۰/۰۰۰/۰۰۰ ریال (پنجاه میلیون تومان)

♦ زمان بندی مسابقه:
اعلام فراخوان مسابقه: ۸ اردیبهشت ۱۳۹۹
ثبت نام شرکت کنندگان: ۱۳ الی ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹
ارزیابی مدارک ثبت نام کنندگان: ۱ الی ۲ خرداد ۱۳۹۹
ارائه لیست واجدین شرایط و ارائه مدارک مسابقه: ۳ خرداد ۱۳۹۹
بازدید از کارخانه سیمان ری: ۶ الی ۸ خرداد ۱۳۹۹
تاریخ دریافت آثار: ۶ مرداد ۱۳۹۹
برگزاری جلسات داوری: ۷ الی ۹ مرداد ۱۳۹۹
اعلام نتایج نهایی مسابقه: ۱۲ الی ۱۴ مرداد ۱۳۹۹

ثبت نام و اطلاعات بیشتر در وبسایت سازمان نوسازی شهر تهران:
http://nosazi.tehran.ir