نخستین تور معماری معاصر دوکومومو ایران برگزار شد

docomomotourb

از جمله مهمترین فعالیت‌های تعریف شده در بیانیه جهانی DOCOMOMO، معرفی بناهای دوره مدرن و شناساندن ارزش‌های آن به جامعه عمومی، تخصصی و سیاستگذاران است. بر این اساس برگزاری برنامه‌های تخصصی گردشگری معماری مدرن و معاصر از جمله فعالیت‌هایی است که مورد حمایت سازمان جهانی دوکومومو و نمایندگی‌های آن در سراسر جهان است.

با این رویکرد، دوکوموموی ایران نخستین تور یک‌روزه خود را در بناهای معاصر با بازدید از سه بنا در روز جمعه 28 آذرماه 1393 برگزار کرد. در این برنامه به ترتیب بناهای مدرسه عالی مدیریت (دانشگاه امام صادق(ع) کنونی) با طراحی نادر اردلان، موزه آبگینه با معماری داخلی هانس هولاین، و برج آزادی اثر حسین امانت مورد بازدید قرار گرفت.

برنامه از ساعت 9:30 با بازدید کامل از مدرسه عالی مدیریت آغاز شد. طی این بازدید دکتر اسکندر مختاری، عضو هیات موسس دوکوموموی ایران، و مهندس شفاعی، مدیر دفتر فنی و عمرانی دانشگاه امام صادق(ع)، توضیحاتی درمورد تاریخچه، طراحی و اجرای بنا ارائه کردند و مجموعه‌های مختلف بنا مورد بازدید قرار گرفت. پس از آن در ساعت 12:00 بازدید از موزه آبگینه (خانه قاجاری قوام) انجام شد که با توضیحات دکتر عبدالرضا محسنی، استاد دانشگاه هنر تهران، در خصوص بنا و تغییرات انجام‌شده در آن توسط هانس هولاین اتریشی برای تبدیل آن به موزه همراه بود. پس از یک فرصت برای بازدید عمومی از موزه بازدید از این بنا خاتمه یافت. پس از برنامه پذیرایی، در ساعت 15 بازدید از بنای برج آزادی انجام شد و در نهایت در ساعت 17 برنامه نخستین بازدید و گردشگری دوکوموموی ایران به پایان رسید.

دوکوموموی ایران لازم می‌داند از دکتر پیروز حناچی، عضو هیات موسس دوکوموموی ایران و معاون شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی، برای حمایت از برگزاری این برنامه قدردانی نماید. این برنامه همچنین با همکاری قطب علمی فناوری معماری دانشگاه تهران برگزار شد، همچنین دوکوموموی ایران لازم می‌داند از دانشگاه امام صادق (ع)، مدیریت برج آزادی و مدیریت موزه آبگینه برای همکاری در برگزاری این برنامه قدردانی به عمل آورد.

حاضرین در این برنامه (شامل اساتید و دانشجویان):

پوریا بنی ادم / علی تقی پور / علی توکلی / رضوانه حسینی / سارا قیافه داوودی / زهرا رحیمی / مهسا سلطانی / نگین سلوکی / پانیذ فرخ سیر / هانیه قدیمی / مجید قره زاده / مهرناز کرد بچه / هما کرمانیان / کیوان کنانی بیگلری / دلارام گروسی / دکتر عبدالرضا محسنی / دیدار محمدی / دکتر اسکندر مختاری / احسان مسعود / آذر مرتضوی / امید مرتضوی / هادی نادری